ŞIRNAK SİLOPİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Silopi´de Öğretmenler Günü etkinlikleri Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı´na çelenk konulmasının ardından Gençlik ve Spor Merkezi´nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent DAYANAN, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 

"Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıtadır.

Cumhuriyetin ilanından sonra Modern Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğünü düşünen Atatürk: “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek ülkenin geleceği için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibi. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve diğer hemcinslerinin haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir.

Baş öğretmen Atatürk “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki; bir heykeltıraş, heykeller yaparak, bir ressam resimler çizerek eserler yaratırlarsa, biz öğretmenler de öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı, kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı eserler yaratmaktayız.Bu anlamda sizler,bizim sanat eserlerimizsiniz. Yani bizler “en değerli cevhere” şekil veren sanatkarlarız.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır.” sözü icra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır.

Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de “İki günü eşit olan ziyandadır.” ilkesiyle hareket ederek heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

Karşı karşıya kalacağımız bütün durum ve şartları aşarak ruhumuzu her şartta diri kılarak başarıya ulaşmalıyız. Hayat taşıyıcı uğraşları soylu bir sadelik içerisinde, bir yürek soyluluğu içerisinde, yoğun bir sabırla sürdürmeliyiz.

Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım."


Törende, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de yemin ettikten sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Programa Silopi Kaymakamı Suat DEMİRCİ, 172´nci Zırhlı Tugay Komutanı Ufuk EKİNCİ, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Ofis Mah. 1002. sk - 0 486 518 30 70

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.